Pokud chci vytvořit jinou sekci, než textovou, doporučujeme použít modré nebo černé tlačítko “+” – objevuje se vlevo nahoře:
… nebo mezi sekcemi, pokud do správného místa najedu kurzorem myši:
Po kliknutí na tlačítko se zobrazí nabídka typů sekcí. Pozor, ne všechny sekce z nabídky jsou formátovány na míru vašemu webu. Formátovány jsou ty nejpoužívanější, které byly také v designové předloze při tvorbě webu a které najdete níže.
Nadpis
Sekci s názvem Nadpis můžu buď zvolit z nabídky pod tlačítkem “+”, nebo text nejprve napsat běžným písmem a poté v nástrojích dané sekce změnit formát textu na nadpis.
Nadpisy máme formátované ve 4 úrovních:
Nadpis H1
Je určen POUZE pro hlavní titulek článku a tam se formátuje automaticky.
Nadpis H2
Je určen pro dílčí nadpisy článku a je z něj automaticky tvořen interaktivní obsah.
Nadpis H3
Je určen pro nižší úrovně dělení článku
Nadpis H4
Je určen pro nejnižší úrovně dělení článku.
Blokový text
Blokový text je základním stavebním kamenem článku. Tento typ sekce se vytvoří vždy, když klávesou Enter vytvořím novou sekci. Text mohu formátovat: tučný, s kurzívou, s hypertextovým odkazem a další (viz nástroje u této sekce).
Obrázek
Obrázek přidám jako sekci Obrázek. Obrázek je možné zvětšovat a zmenšovat tažením za body na stranách a v rozích. Zvětšováním obrázek ztrácí kvalitu rozlišení.
Úvodní obrázek článku
Obrázek, který se zobrazuje vedle interaktivního obsahu, se vkládá dole pod editací článku. Je zde sekce “Úvodní obrázek v detailu”.
Seznam odrážek
Odrážky vytvářím v sekci nazvané Seznam. Odrážka se vytvoří také automaticky, pokud na začátku řádku použiji pomlčku (spojovník).
- odrážka
- odrážka
- odrážka dlouhá na dva řádky, kde je hodně textu přes dva řádky odrážka dlouhá na dva řádky, kde je hodně textu přes dva řádky
Číslovaný seznam
Číslovaný seznam je varianta sekce Seznam. Po jejím zvolení můžu v nástrojích sekce vybrat možnost číslovaného seznamu.
- bod
- bod
- dlouhý bod přes dvě řádky, kde je hodně textu přes dva řádky dlouhý bod přes dvě řádky, kde je hodně textu přes dva řádky
Tabulka
Tabulku můžu vytvořit přímo v editoru článku, nebo ji vložit z externího zdroje. Tabulka má barevnost podle toho, jak byla navržena v grafickém návrhu webu.
Mezi buňkami tabulky je nejlépe se pohybovat kurzorem myši nebo šipkami na klávesnici.
a1 | b1 | c1 |
a2 | b2 | c2 |
a3 | b3 | c3 |
a4 | b4 | c4 |
Citace
Citaci (zvýrazněný text) vytvořím jako sekci Citace. Pokud chci použít uvozovky, napíšu je manuálně. Pod citaci můžu uvést zdroj citace (např. jméno)
“Behaim EAF is the best”
Alois Jirásek
Video
Tlačítko interní
Pokud chci použít tlačítko odkazující na stránku tohoto webu, v nastavení tlačítka vyhledám název dané stránky a poté ji kliknutím vyberu. Nastavení “Otevírat v nové záložce” nechám neaktivní.
Tlačítko externí
Pokud chci tlačítkem odkazovat mimo web, aktivuji nastavení “Otevírat v nové záložce” a do pole pro adresu zadám požadovanou URL.
Rubriky
Příspěvky můžu řadit do rubrik, ve kterých mohou návštěvníci webu filtrovat. Najdete je v pravém sloupci editoru (sekce Categories). Základní rubriky podle záměru při tvorbě webu jsou vytvořené. Můžete je mazat i vytvářet nové, ale doporučujeme držet se střídmého počtu.
Štítky
Štítky v případě tohoto webu nejsou relevantní. Jejich funkci zastupují rubriky.
Náhledový obrázek
Náhledový obrázek článku vybírám v pravém sloupci editoru. Obrázek se objeví jednak v náhledu článku v archivu příspěvků, jednak jako úvodní obrázek v detailu článku.
Stručný výpis příspěvku
Stručný výpis příspěvku je text, který se zobrazuje v náhledové dlaždici článku v archivu článků a ve slideru na hlavní stránce.
Autor článku
Pokud chcete uvést autora článku, vyplňte jeho fotografii a jméno. Fotografie se velikostí přizpůsobí kruhovému prostoru v náhledové dlaždici. Pokud fotografii nevyplníte, bude uvedeno pouze jméno a v náhledové dlaždici nevznikne volný prostor místo fotky.